צרו איתנו קשר >

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

הערכות שווי

ראשי / תחומי עיסוק / הערכות שווי

הצורך במסמך הכולל הערכות שווי השוק של נכס, נובע מאופיו המיוחד של ענף הנדל"ן- הנכסים בו הם הטרוגניים (אין נכס נדל"ן אחד שזהה לנכס נדל"ן אחר). 

 

"שווי שוק" של נכס מקרקעין הוא למעשה הסכום שבו תתבצע עסקה בין קונה מרצון לבין מוכר מרצון, כאשר הצדדים אינם קשורים ביניהם (בקשרי משפחה למשל), לאחר שיווק מתאים של הנכס וכאשר שני הצדדים פועלים בצורה מושכלת, זהירה וללא כפיה. הגורם היחיד המוסמך להעריך שווי שוק של נכס הוא שמאי מקרקעין. 

 

הערכות "שווי שוק" הן שומות המקרקעין השכיחות ביותר והן מבוצעות במספר רב של מקרים, ובעיקר:

1. טרם ביצוע עסקת מקרקעין- שומת שווי שוק נערכת עבור הקונה, המבקש לדעת ולוודא שהמחיר שהוא מתכוון לשלם הוא אכן שווי השוק של הנכס, או עבור המוכר, אשר מבקש לוודא כי המחיר שהוא מקבל הוא אכן מחיר השוק. כמובן שכאשר ישנם מספר מוכרים הדברים מקבלים משנה תוקף, משום שכל מוכר מבקש לוודא כי הנכס נמכר על פי שוויו.

 

2. בעת חלוקת ירושה- כאשר ישנו צורך להעריך נכס מקרקעין (דירה, חנות, מחסן וכו') לצורך מכירתו או במידה ואחד היורשים מעוניין לרכוש את חלקם של יתר היורשים, או כאשר ישנם מספר נכסים והיורשים מבקשים לחלק אותם ביניהם בצורה הצודקת והנכונה ביותר.

 

3. בעת גירושין/פירוק שיתוף- במקרים אלו נדרשת הערכת שווי שוק של הנכס, כדי לאפשר לאחד הצדדים לרכוש אותו מהצד השני במחיר המשקף את שווי השוק שלו, או כדי למכור אותו בשוק החופשי, במחיר המשקף את שווי השוק.

 

שמאי מקרקעין להערכת שווי שוק

ישנן מספר גישות להערכת נכס מקרקעין (גישת ההשוואה, גישת היוון ההכנסות, גישת העלות) ושמאי המקרקעין עשוי להעריך את אותו הנכס באמצעות יותר מגישה אחת.

 

לצורך הערכת שווי הנכס, מבצע שמאי המקרקעין פעולות רבות הכוללות איסוף מסמכים, ניתוח מידע ותחשיבים. כמובן ששמאי המקרקעין עורך ביקור בנכס, גם לצורך זיהויו הקנייני ובדיקת מידותיו, וגם לצורך בדיקת מצבו הפיזי, כמו גם מצבו הפיזי של הבניין עצמו ושל הרכוש המשותף.

 

שוויו של נכס מורכב ממאות פריטים (שטח, מיקום, קומה, כיווני אוויר, מצב פיזי, חניה, מחסן, מעלית, גובה תקרה, נוף ועוד ועוד ועוד…) ועל רקע מידע נוסף הקשור לסביבה (הקרובה והרחוקה יותר), שמאי מקרקעין מומחה מנתח את הנתונים הרלוונטיים לצורך קביעת שווי השוק של הנכס, כאשר בסופו של דבר- שומת המקרקעין אכן כוללת את שווי הנכס, אולם הוא מורכב ומוסבר על ידי כל הגורמים והשיקולים הרלוונטיים.

 

לצפייה בדוגמה של הערכת שווי שוק לדירת מגורים שערך משרדנו – לחצו כאן

 

זקוקים לבדיקת שווי הכנס? מחפשים שמאי משכנתא מומחה?  צרו קשר והמומחים שלנו ישמחו לסייע 

הערכת שווי - בדיקת שווי הנכס
מעוניינים במענה מקצועי?
פנו אלינו 04-8640062